Show Wins

 

 

Pepperhill Cruise Control

(Ch. Mistmere Blackthorn at ShelridgeJW x Pepperhill Miss Peggotty)

2019
 
ECSSC (CH) 17th Nov
Stuart Gruszka
PGD
1st
---"---"---
---"---"---
BMD
2nd
ESSC (CH) 19th Oct
Jane Edwards
PGD
2nd
---"---"---
---"---"---
BMD
2nd
SWKA (CH) 12th Oct
Diane Bartholomew
PGD
3rd
 
YSSC (Open) 6th Oct
Lyn Fagg
PGD
1st
 
---"---"---
---"---"---
BMD
1st
 
Darlington (CH) 14th Sept
Jim Peach
PGD
2nd
 
Richmond (CH) 7th Sept
Linda Wittington
PGD
VHC
 
B'ham City (CH) 31st Aug
Gwen Beaden
PGD
res
 
Leicester City CS (Open)26th Aug
Stephen Jackson
PG
3rd
 
Leeds (CH) 26th July
Sally Atkins
PGD
3rd
 
ECSSC (Open)
Judge Leanda Forbes
PGD
1st
 
---"---"---
---"---"---
BMD
1st
 
NW&PBS(CH)
Judge Betty Peach
PGD
1st
RCC
Blackpool (CH) June 23rd
Judge Debbie Pearson
PGD
res
 
SKC (CH) May 18th
Judge Sylvia Hurst
PGD
2nd
 
B'Ham National (CH) May 9th
Judge Betty Straw
PGD
3rd
 
YSSC (CH) May 5th
Judge Lyn Vidak
PGD
2nd
 
---"---"---
BMD
1st
 
W&PBA Wales April 20th
Judge Tricia John
PGD
1st
RCC
ECSSC (Open) March 24th
Judge Terry Attwood
PGD
1st
BD & BIS
---"---"---
BMD
1st
 
CRUFTS (CH) March 8th
Judge Margaret Botham
PGD
3rd
 
YSSC (open) feb 10th
Judge Mrs S Pointon
PGD
2nd
 
---"---"---
---"---"---
BMD
2nd
 
Manchester (CH) Jan 17th
Judge Graham Hill
PGD
3rd
 
Boston & Dist (CH) noCC's Jan 3rd
Judge Mrs Buchanan-Green
PGD
1st
 
 
2018
 
Lincoln & Dist CS(Open)dec 9th
Judge Jackie Cutler
PGD
2nd
RBD
SSCNW (CH) Nov 10th
Judge Joyce Miles
GD
1st
 
MWSSC (CH) 28th Oct
Judge Jan Moody
GD
1st
 
ESSC (CH) 20th Oct
Judge Jo Hardy
GD
3rd
 
YSSC (Open) Oct 7th
Judge Donna Linford
GD
2nd
 
---"---"---
---"---"---
BMD
2nd
 
Driffield (CH) Sept 20th
Judge Mary Glover-Guest
PGD
2nd
 
Darlington (CH) Sept 15th
Judge Ann Stafford
GD
res
 
East of England (CH) July 8th
Judge Kathy Main
GD
3rd
 
Southern Cos (CH) June 2nd
Judge Ian Isdale
YD
2nd
 
----"----"----
----"-----"-----
GD
2nd
 
Boston (Open) May 29th
Judge Oona Pesonen
PG
3rd
 
B'HAM NAT (CH) May 13th
Judge Jane Mottram
GD
3rd
 
WELKS (CH) April 27th
Judge Lyn Roberts
GD
2nd
 
ECSSC (open) Mar 25th
Judge Karen Durrant
UGD
2nd
 
CRUFTS (CH) Mar 8th
Judge Marion Withers
GD
3rd
 
ESSC (Open) Feb 24th
Judge Val Winfield
GD
3rd
 
---"---"---
---"---"---
BMD
1st
 
Lichfield & Dist (Open)Jan 27th
Judge Maureen Arnould
PGD
3rd
 
2017
 
LKA (CH) Dec 9th
Judge Mrs V Thompson
JD
res
 
SSCNW (CH) Nov 25th
Judge Jim Martin
JD
res
 
NW&PB Scotland (CH)Nov 4th
Judge Sandra Wigglesworth
JD
res
 
ESSC (CH)14th Oct
Judge Albert Wight
JD
res
 
YSSC (open)1st Oct
Judge Mike Braddish
JD
2nd
 
Richmond (CH)9th Sep
Judge Sally Atkins
JD
2nd
 
Paignton (CH)7th Aug
Judge Sylvia Hirst
JD
1st
 
ECSSC (Open) 30th July
Judge Donna Linford
JD
1st
 
East of England (CH) 8th July
Judge Isobel Elder
PD
2nd
 
----"----"----
----"----"----
JD
3rd
 
Border Union (CH) 18th June
Judge Jane Edwards
PD
1st
BPD
Ashfield (Open) 11th June
Judge Emily Fuller
Junior
2nd
BP & PG4
Boston(Pmr Open) 30thMay
Judge Lynn Fagg
Puppy
1st
BP & PG4
----"----"----
----"----"----
Nov
1st
 
Bath (CH) May 28th
Judge Gwen Beaden
PD
2nd
 
----"----"----
----"----"----
ND
2nd
 
B'ham National (CH)May 6th
Judge Derek Rigby
PD
3rd
 
----"----"----
-----"----"----
ND
2nd
 
WELKS (CH) April 30th
Margaret Lambert
PD
3rd
 
----"----"----
----"----"----
ND
2nd
 
YSSC (CH) April 22nd
Judge Michael Ewing
PD
Res
 
NWPBW (CH)April 15th
Judge Lyn Roberts
PD
3rd
 
----"----"----
----"----"----
ND
1st
 
NCSSC (CH) April 2nd
Judge Maureen Jackson
MPD
2nd
 
ESSC (Open) Feb 25th
Judge Mike Taylor
MPD
Res
 
SSSC (CH) Feb 19th
Judge Diane Bartholomew
MPD
2nd
 
----"-----"-----
-----"-----"----
MD
3rd
 
YSSC(open) Feb 12th
Judge Mrs C Moffat
MPD
3rd
 
Manchester (CH) Jan 21st
Judge Patsy Hollins
MPD
Res
 
SSCW (Open) Jan 15th
Judge Sue Walker
MPD
2nd
 

 

CH. PEPPERHILL KICKS 'N FLICKS JW

(Ch. Mistmere Blackthorn at ShelridgeJW x Pepperhill Miss Peggotty)

2019        
CRUFTS (CH) March 8th Judge Margaret Lambert OB 3rd  
2017        
East of England(CH) July 8th Judge Isobel Elder OB 1st  
Border Union (CH) June 18th Judge Jane Edwards OB 3rd  
Bath (CH) May 28th Judge Gwen Beaden OB 1st  
B'ham National (CH) May 6th Judge Derek Rigby OB 1st CC & BOB
WELKS (CH) April 30th Judge Margaret Lambert OB 2nd  
YSSC (CH) April 22nd Judge Michael Roberts BMB 1st  
NWPBW (CH) April 15th Judge Lyn Roberts OB 1st  
NCSSC (CH) April 2nd Judge Kay Hateley BMB 1st  
CRUFTS (CH) Mar 12th Judge Roger Bathurst MLB U/P  
ESSC (Open) Feb 25th Judge Mike Taylor BMB 1st  
SSSC (CH) Feb 19th Judge Janet Ferris BMB 1st 3rd CC & BIS
YSSC (Open) Feb 12th Judge Sue Walker BMB 1st RBB
2016        
LKA (CH) Dec 10th Judge Margaret Botham LB 1st CC & BOB
Lincoln CS (Open) Dec 4th Judge Brian Hawkins OB 1st  
ECSSC (CH) Nov 20th judge Carol Truman LB 1st  
----"----"----   BMB 2nd  
SSCNW (CH) Nov 12th judge Kathy Main LB 2nd  
WAPBAScotland(CH) Nov 5th judge Mrs PM John LB 3rd  
ESSC (CH) Oct 15th Judge Mylee Thomas YB 1st  
---"---"---   BMB 2nd  
SWKA (CH) Oct 8th Judge Barbara Thornley YB 1st  
Driffield (CH) Sep 29th Judge Pam East YB 1st  
Darlington (CH) Sep 17th Judge Joan Chater YB 1st  
Birmingham City (CH) Sep 3rd Judge Stella Clark YB U/P  
SKC (CH) Aug 28th Judge Maureen Bywater YB Res  
Bournemouth (CH) Aug 13th Judge Mr R Thomas LB 2nd  
Bakewell (Open) 4th Aug Judge Peter Jolley LB 2nd  
Leeds (Ch) 22nd July Judge Derek Smith LB 1st  
NW&PB July Judge Sara-Jane Roberts YB 2nd  
East of England (CH) 8th July Judge Vic Salt YB 1st RCC
Windsor (CH)29th June Judge Robin Newhouse YB VHC  
ESSC (Open) 25th June Judge Sharon Main BM Res  
Three Counties(CH) 11th June Judge R Oldham YB U/P  
Southern Cos(CH) 4th June Judge Jeff Horswell YB Res  
Bath(CH) 29th May Judge Dan Ericsson YB 3rd  
B'Ham Nat(CH) 6th May Judge Steve Hall YB 1st  
YSSC (Ch) 1st May Judge Sandra Wigglesworth YB 1st  
WELKS(CH) 23rd April Judge Gail Richardson JB 1st  
NW&PB Wales(CH) 16th April Judge Jenny Whitfield JB 1st RCC
NCSSC (Ch) 3rd April Judge Denise Rowan JB 1st RCC
ECSSC (Open) 27th March Judge Maureen Arnould JB 1st BB & BIS
    BMB 1st  
CRUFTS Judge Keith Mottram JB 1st  
ESSC (Open) 27th Feb Judge Betty Straw JB 2nd  
----"-----"-----   BMB 1st  
YSSC (Open) 14th Feb Judge Rod Slater JB 3rd  
NCSSC (Open) 24th Jan Judge Leanda Loosemore JB 1st BB & BIS
----"----"----   BMB 1st  
Manchester (Ch) 16th Jan Judge Johnny Anderson JB 1st  
         
2015        
LKA (Ch) 12th Dec Judge Jane Hill JB U/P  
Lincoln CS (Open) 6th Dec Judge Linda Pierson OB 1st BOB Gp3
ECSSC (CH) 22nd Nov Judge Diane Moore JB 1st  
SSCNW (CH) 14th Nov Judge Derek Rigby JB 1st RCC
MWSSC (CH) 25th Oct Judge Lesley Goodwin PB 2nd  
ESSC (CH) 10th Oct Judge Sally Atkins PB 1st CC BPIS & BIS
YSSC (Open) 4th Oct Judge Mr M Baillie PB 2nd  
----"----"---- ----"----"---- BBE 3rd  
Driffield (CH) 1st Oct Judge Margo Nixon PB 1st BP
Darlington (CH) 19th Sept Judge Frank Kane PB 3rd  
Richmond(CH) 12th Sept Judge Betty Peach PB 1st RCC & BP
SKC (Ch) 29th August Judge Mr McDade PB 1st RCC BP PG4
WKC (Ch) 22nd August Judge Dave Lambert PB 2nd  
---"----"----   NB 2nd  
ECSSC (Open) 16th August Judge Mrs D Ritchie PB 1st BP &BPIS
----"----"----   BMB 1st  
THIS WIN GAVE PEBBLES HER FINALJUNIOR WARRANT POINT!!!!
Bakewell (Open) 6th August Judge Lyn Fagg Puppy 1st BP & PGp3
Leeds (Ch) 26th July Judge Margaret Botham MPB 1st  
MWSSC (Open) 18th July Judge Shirley Davies MPB 1st BPB &BPIS
----"----"----   NB 1st  
East of England (Ch) 12th July Judge Ann Stafford MPB 1st BPB
NW&P Breeds (Ch) 11th July Judge Joyce Miles MPB 1st BPB
----"----"----   NB 1st  
Derby Co. Show (Open) 28th June Judge Karen Durrant PD/B 1st BP & BOB
----"----"----   ND/B 1st  
ESSC (Open) 27th June Judge Mrs V Thompson MPB 1st BPB RBIS
----"----"----   NB 1st
Border Union (CH) 21st June Judge Gwen Beaden MPB 1st
Three Counties (CH) 5th June Judge Miss M Hodgson MPB 2nd  
S. Counties (CH) 31st May Judge Miss M R A Allan MPB 1st BPB
SKC (CH) 17th May Judge Derek Smith MPB 2nd  
Y.S.S.C. (CH) 3rd May Judge Debbie Pearson MPB 3rd  
         
         

 

 

Pepperhill Miss Peggotty

(Ch. Peerieglen Pickwick x Pepperhill Winter Dream)

2014      
Bath May 25th Judge Mr G Hill LB VHC
SKC May 17th Judge Mr J Thomas LB 3rd
B'Ham National May 11th Judge Duna Jones LB 3rd
YSSC (CH) May 4th Judge Mary Glover-Guest LB 3rd
WELKS April 27th Judge Roger Bathurst LB Res.
Scottish Breeds March 29th Judge Mrs S Wigglesworth LB 3rd
Crufts March 6th Judge Mrs L Roberts PGB 2nd
2013      
Three Counties June 2nd 2013 Judge Mrs B Thornley PGB 1st & RCC
B'Ham National May 3rd Judge Norman McDade PGB 1st & RCC
WPBW April 20th Judge Vic Salt OB VHC
NCSSC April 7th Judge Mrs S Beeney PGB 1st
2012      
SSSC February 19th Judge Ian Nixon PGB 1st
2011      
NCSSC April Judge Ann Stafford GB 1st & RCC